2. Abdülhamid döneminde nesir edilen şifahane yaşam merkezine dönüştürülüyor

Samsun’da, Padişah 2. Abdülhamid döneminde “Canik Hamidiye Hastanesi” adına mensur edilen tarihi hastane binası restore edilerek karı ve hayat merkezine dönüştürülecek.

Samsun Büyükşehir Belediyesinden yapılan bağlanmış açıklamada, belediyenin tarihi mirasa ehil çıkarak Şehriyâr 2. Abdülhamid döneminde “Canik Hamidiye Hastanesi” namına inşa edilen ve henüz sonradan Samsun Can Kuşu ve Asap Hastalıkları Hastanesi kendisine kullanılan 120 yıllık tarihi binanın restore edileceği bildirildi.

Samsun Ruh ve Asap Hastalıkları Hastanesinin yıpranmamış binasına geçmesinin arkası sıra Esenlik Bakanlığının tarihi binayı Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiği bildirilen açıklamada, şu ifadelere düzlük verildi:

“Tarihi binanın restorasyonu amacıyla harekete geçildi. Hazırlanan proje ile konsepti, içeriği ve özellikleriyle Türkiye’ye denk oluşum edecek Ev ve Dirim Merkezi, 7’den 70’e herkese hitap edecek. Hep merbut yapım alanı 11 bin 537 metrekare olan 3 ana kütleden oluşan yerleşkede, tek katlı avrat merkezi, familya konuşma merkezi, eş spor salonu vadi alacak. Projede eş merkezinin yanı sıra yavru ve spor salonu yapıları, bala ve cahillik merkezleri, spor kompleksi, konuşma, toplantı, sergi salonları, çalgı aleti ve müzakere atölyeleri, vukuf sınıfları, elektronik beyin ve eğitim bilimi derslikleri, kitabevi, misafirhane, lansman merkezi, zeka gelişim, ferdî himmet, ticari ve çıkma alanları bulunacak. Robotik kodlamadan masala, dramadan tiyatroya büyüklüğünde sanatın seçme alanında terbiye görebilme imkanına kavuşacak vatandaşlar üzere sinema ve butik otel bile yapılacak. Bina çevresindeki yeşil kayran ve ağaçlar korunarak eskimemiş peyzaj düzenlemeleri yapılacak.”

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Samsun Büyükşehir Şehremini Mustafa Çıpa, Avrat ve Karı Hayat Merkezi’nin konseptiyle Türkiye’de evvel olacağını vurguladı.

Restorasyon çalışmaları amacıyla tenkis hazırlığı yaptıklarını nâkil Demir, şunları kaydetti:

“120 almanak maziye eş Canik Hamidiye Hastanesi amacıyla haddinden fazla iyice ve özel ayrımsız proje hazırladık. Alandaki tarihi değerimiz olan tescilli binayı restore yazar koruyarak aile ve dirim merkezine dönüştürüyoruz. 28 dönümlük alanı çevreleyen duvarları kaldırıp, alanı çocuklarımızın, gençlerimizin, kadınlarımızın ve yaşlılarımızın bayındır soluk alacakları, aldatıcı ayakyolu geçirecekleri yaşam alanına çeviriyoruz. Yemyeşil alanda mahalle kültürünü, sevgiyi, saygıyı, dostluğu orada yaşatacağız. Yapımı tamamlandığında hem anadan görme mahalle kültürü yeniden oluşup

yaygınlaşacak hem de bala, güre ve yaşlılar afiyet alacakları bir ortama kavuşacak. 7’den 70’e kül halkımız, tarihi mirası koruyarak içtimai ve kültürel gayeli faaliyetlerden en son seviyede yararlanma edip, gelecek kuşaklara aktaracak.”

Tarihi çatı 120 sene hastane namına bakım verdi

2. Abdülhamid yoluyla Canik Hamidiye Hastanesi olarak 1902 yılında hizmete giren tarihi yapı, 6 sene sonraları Canik Gureba, 1924 yılında ise Samsun Kavim Hastanesi,1954 yılında Samsun Kerem Hastanesi yerine kullanıldı. 1970 yılından itibaren Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi adına hizmet veren tarihi çatı 2007 yılında sâdır yangında büyük çapta hasar gördü. Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin 2018 yılında yeni binasına taşınmasının arkası sıra tarihi bina aylak durumda kaldı.

Share: