16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın iptila edilenleri Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki yer ve hareket yeri başvurularına ilgili nikbet edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, kampanyaya ilişik iptila edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Istifham: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını halletmek, ülkemizi daha ileriye söylemek, gençlerimize çok henüz evire çevire yarınlar bırakabilmek amacıyla çalıştık, çalışmaya birlikte bitmeme ediyoruz. Bu anlamda salgınla alay malay tedbir zincirindeki bozulmalar, toptan ticaret fiyatlarındaki belirsizlikle mütezayit maliyetler tahaffuz noktasında fahiş artışları da beraberinde getirdi. Nezaret yerine, TOKİ yoluyla “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Istifham: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine birçok referans oldu?

“İlk Evim” sosyal göz projesi kapsamında e-Kerem ile Tarım Bankası ve Umum Bank üzerinden 10 Teşrinievvel 2022 tarihi bakımından 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, zaruri evrakı bildirme fail 4,5 milyon vatandaşımızın dahi referans süreçleri tamamlandı. Müracaat süreci 31 Ilk Teşrin’üstelik tamamlanacak. “İlk Evim Yer” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Ekim tarihi bakımından başvurular başladı, 7 Teşrinisani tarihinde sona erecek.

Istifham: Göz amaçlı arsa sayısı hangi büyüklüğünde olacak?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin namına planlanan bölük amaçlı arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde ev arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu yıl açıklık ayı bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahibi mahsus olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 sene içerisinde da etaplar halinde umum arsaların enfrastrüktür çalışmalarını tamamlayacağız.

Istifham: Ev arsalarının illere göre dağılımı bittabi olacak?

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yerine, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız basamak arsalarının dağılımları belirlendi. Buna göre, arsaların yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon hane gayeli arsamızın gâh illerdeki dağılımı ise şöyle: “Konut amaçlı arsaların, 50 bini İstanbul’üstelik, 100 bini Ankara’de, 25 bini İzmir’bile, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’de, 25 bini Kayseri’dahi, 30 bini Diyarbakır’üstelik, 28 bini Eskişehir’da, 26 bini 700 Van’birlikte, 23 bini Antalya’dahi.”

Soru: Toplumsal bölük başvurusu eden vatandaşlar konut arsasına da başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem dahi hane amaçlı arsaya referans yapabilir. Seçkin ikisinin de kurasına katılabilir. Şayet ikisi bedaheten çıkarsa birini yeğleme edebilecek.

“Lüzumlu destekleri istisnasız gelişigüzel vatandaşımıza sunacağız”

Istifham: Göz arsası alan vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk kere vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı hazırlanmış, ocak yapmaya hazır yer alternatifiyle bağan dirimlik grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde zat evlerini yapma imkanı sağlanacak. Bu arsaları, ortalık fiyatlarının haddinden fazla altında aynı bedelle ve faizsiz tıpkı şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı düzlük vatandaşımız, burada belirlenen projeye makul şekilde ve belirlenen süre içre kişi evini yapabilecek. Lazım teknik ve türel destekleri, Bakanlık olarak, TOKİ yerine ayrıcasız değme vatandaşımıza sunacağız. Evin inşa sürecinde doğruluk sahiplerine mimarlık ve mühendislik desteği da verilecek. Antrparantez, gine müşterek parsellerde adalet sahiplerinin çoğunluk sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda da herhangi bir nev proje desteğini verecek. Sadece arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır ağıl getirip doğruluk sahibi vatandaşlarımızın hayalet ettikleri evi yapabilmeleri namına gerekli maharet destek dahi sağlanıyor.

Soru: Beraberinde ve mutlak konut arsalarının detayları nelerdir?

Kura ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan sunu fazla brüt 150 metrekare ev yapmaya uygun hür parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta alay malay parseller bulunuyor. Baş Başa parsellerde doğruluk sahipleri çokluk sağlar ve düz yazı üstüne yardım irade ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar medar fazlalık 4 kaskatı, 5 acımasız geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise doğruluk sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilir. Bu sene ara kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahibi galiba olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 sene içerisinde etaplar halinde arsaların enfrastrüktür çalışmaları tamamlanacak.

Istifham: Bölük arsalarında ödemeler ne olacak?

Mutlak parseller, 192 bin 500 liradan başlayan bütün karşılık ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği bir modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Hisseli parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan toplanmış kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle esasen 10 yıl vadeyle ve faizsiz tıpkı şekilde yapılabilecektir.

Istifham: Göz arsası alan hangi ant ev yaptırabilecek?

Tahsis edilen mutlak arsalar üstüne arsa tahsis tarihinden itibaren geçmiş yıl içerisinde (altyapısı evet ise) konut inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması yiyecek olacak. Yanında parseller amacıyla kura çekimi yapıldıktan sonra tapu senedinin tarihinden itibaren bildirme geç tıpkı sene içre (altyapısı tamam ise) konutunu yapmaya başlamaları ve ümran planı koşullarına göre mecmu bloklar amacıyla medar hatim aya döşeme seviyesini en geç 2 sene ortamında bitirmeleri şart olacak.

“2023’ün ilk çeyreğine kadar parçalanmamış kuraların çekilmesi planlanıyor”

Soru: Kuralar hangi ahit çekilecek?

2023’ün geçmiş çeyreğine kadar hane ve arsalar üzere umum kuraların çekilmesi ve türe sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Istifham: Bölük arsasına kimler referans yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalkmak, 18 yaşını doldurmuş atılmak, şehremaneti sınırları zarfında durmak yahut o kaymakamlık nüfusuna kayıtlı kalkışmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Forma ilçelerden rastgele birisinde ise Dalan ilçelerden rastgele birisi sınırı içinde eğlenmek yahut ilçe nüfusuna mukayyet almak. Özge belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Uray sınırları içerisinde eğlenmek veya kaymakamlık nüfusuna mukayyet başlamak) müracaat ser tarihi olan 10 Teşrinievvel 2022 tarihinden önce projenin bulunduğu şehremaneti sınırları içerisinde yaşamak yahut aşağıda belirtildiği kabil ilişkin nüfusa kayıtlı olmak.

Soru: 50 bin hareket yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde düzlük algı. Proje kapsamında 50 bin hareket yeri üzere geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin kullanılmamış iş yeri yapılacak. Yoz ve ölçülü ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Soru: 50 bin hareket yerinin ödemesi elbette olacak?

50 bin hareket yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 kamer vadeyle sanayici ve zihayat girişimcilere sunuyoruz. Bu hisse senedi yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına iri katkı sunacak. 100 bine andıran mülhak istihdam sağlayacak. Böylece ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına oldukça çok ulama sunacağız. Tamir ve imalatla uğraşan hoşur işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan araba üreticilerine kadar onlarca ayrımlı sektörü içerisinde barındıracak bu sanayi/aksiyon yeri alanlarımızla aşağılık işletmeciye bindi olacağız. Kendi işini dayamak talip zihayat kardeşlerimizi dükkan ve idarehane sahibi yaparak onların geleceğine ulama sunmayı hedefliyoruz.

Istifham: İş yeri başvuru şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı girmek, projenin bulunduğu memleket nüfusuna mukayyet almak veya o diyar sınırlarında faaliyette bulunuyor kalkışmak, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş atılmak, Teknik Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Pusat Belgesi, Kazanç Levhası ve e-Ticaret yapıldığına dayalı belgelerden birine sahip olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından tezyifkâr çocukları mülkiyetinde hisse senedi yeri olmaması.

Istifham: Toplumsal basamak kampanyasının konut satışı ve icar fiyatlarına etkisi ne olacak?

2003 yılı başından itibaren ürettiğimiz toplumsal konut sayısını 2 milyona, sair projelerle birlikte ihtişam adına ürettiğimiz konutlarda oturan yurttaş sayımızı da 10 milyonun konusunda çıkarmış olacağız. Yaklaşık 900 bilyon lira envestisman değeri olan proje diğer sektörlerimizi de etkileyecek. 2 trilyon liradan fazla iktisadi hareketliliğe sefer açacak. Böylesine devasa aynı yatırım ülkenin tamamında ocak ve kira fiyatlarını düşüreceği kabilinden, vatandaşlarımızın konuta erişimini de kolaylaştıracak. Bu kampanya hür teşebbüs yatırımlarında defa açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki göz sahipliği oranını daha üstelik artıracaktır.

Soru: Içtimai konutların geçmiş temelleri ne antlaşma, nerelerde atılacak?

Içtimai konutlarımızın evvel temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ilk Teşrin’de, Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak görünmek üzere 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: