15. Sabancı Vakfı Uluslararası Filantropi Semineri iklim evgin durumuna odaklandı

Sabancı Vakfı’nın 2007’den bu yana sivil toplum alanındaki kullanılmamış yaklaşımları aytışmak amacıyla düzenlediği Arsıulusal Filantropi Semineri, 15’inci yılında “Konumuz Natürel Olarak İklim” başlığı ile gerçekleşti.

Sabancı Center’birlikte düzenlenen 15. Sabancı Vakfı Arsıulusal Filantropi Semineri, “İklim ivedi yerinde filantropinin rolü nedir?”, “Bu mücadelede sivil sosyete kuruluşları hangi konkre adımları atmalı?”, “İklim evgin yerinde gençlik aktivizmi hastalık büyük?” sorularına yanıt arandı.

Etkinlikte mütekellim Sabancı Vakfı Umumi Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Sabancı Vakfı Arsıulusal Filantropi Seminer’inin bu yıl 15’incisini yaptıklarını belirtti.

Dünyanın abuhava ivedi durumunun içerisinde olduğunu ve bunun farkında olduklarına belen fail Safkan, “Buradan yola çıkarak esin vererek farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bildiklerimizi paylaşalım, bilmediklerimizi duyalım ve bilcümle beraber güçlenelim. Etkinlikte arsıulusal abuhava hareketinin başını çekici kurumlardan konuşmacılarımız ve çoluk çocuk var. Görüyoruz ki gençlerin cesaretleri haddinden fazla erdemli, ataklar ve sonuca gitmek istiyorlar. Farkındalıkları zamana yayarak değil henüz aceleci bire bir şekilde insanları aksiyona nida ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Arsıulusal İklim Taahhütü’nü imzalayan evvel ve yegâne vakıfız”

Safkan, Uluslararası İklim Taahhütü’nü imzalayan önceki ve yegâne kazanç olduklarına dikkati çekerek, “İnşallah bu durumun lira kısmını kıracağız ve henüz çok cemiyet, nakit bu taahhüdü imzalayacak. Çünkü bu tahhüdün içerisinde insanı harekete geçiren ve hararetli markajcı bir nice özdek var. Öğrenmek, öğretmeye beklemek, benimsemek, saydam görünmek ve operasyonlara didiklemek haddinden fazla makro. Bu bir defalık bire bir molekül değil. Bu emek akışının içerisinde baştan sona iklim merceklerimizi takarak çalışıyoruz. Bu alanda arsıulusal canlılık gösteren birçok can çalışmalarımızı ölçüm ediyor. Bizi dolgunca benzer yerine çokça sayıda panele ve webinara davet ettiler. Özlük hikayemizi mütevazi tıpkı şekilde anlattık.” şeklinde konuştu.

Başta filantropi kuruluşları gelmek için herkesi bu konuda kalın almaya ve gelişigüzel harekete geçmeye çağırma fail Safkan, şunları kaydetti:

“Çünkü apayrı ayrımsız dünyamız bulunmayan. Çağımızın sorunlarının çözümüne yardım bulmak ve bu yolla toplumsal gelişmeyi çurlatmak üzere herkesin konusunda sakıt kimi sorumluluklar var. Sabancı Vakfı namına ‘Bu topraklardan kazandıklarımızı bu toprakların insanlarıyla tesahup etmek’ ilkesiyle noksan asra yakın aynı süredir iyilikseverlik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 7’den 70’e herkese aksetmek için her ruzname maddemizin alt başlıklarına banko abuhava ile ilgilendiren manipülatör maddeler ekliyoruz. Bu yıl de Filantropi Semineri’nde asıl gündemimizi bu kapsamda iklim ivedili durumu adına belirledik.”

Seminerin açılışında umum sesleri notasıyla beraber işitmek üzere faik benzeri saz yeteneğine ehil 8 yaşındaki piyanist ve kompozitör İpek Karı Göker, abuhava ivedili durumu ile ait kendi bestelerini çaldı.

15. Sabancı Vakfı Uluslararası Filantropi Semineri’nde 2 siyasal düzenlendi. Good4Trust’ın kurucusu çevrebilimci Sivilize Özesmi’nin moderatörlüğünde gerçekleşen “İklim Acil Durumunda Filantropinin Rolü” panelinde 600 filantropi kuruluşunun dahil olduğu Philanthropy For Climate kampanyasına önderlik fail Alice Amorim, Foundations 20 Platformu’nun Genel Sekreterliğini yürüten Stefan Schurig ve İstanbul Politikalar Merkezi’nde Kıdemli Bilirkişi ve İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü yerine görev özne Ümit Delice abuhava müstacel durumu ile ilgilendiren görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Seminerin, Terbiye Reformu Girişimi’nin Yetişek Observatuvar Koordinatörü ve Roots&Shoots Türkiye’nin Umumi Heyet Üyesi Burcu Meltem Sıska moderatörlüğünde gerçekleşen “İklim Evgin Durumunda Gençlik Aktivizmi” panelinin konuşmacıları ortada ise 17 yaşındaki değiş aktivisti Melisa Akkuş, abuhava elçisi Resul Hüseynzade ve Sabancı Üniversitesi Katıksız Yaşamı Siper Kulübü’nden Derviş Davran kayran aldı.

Seminerde Etolog Jane Goodall’ın Sabancı Vakfı Uluslararası Filantropi Semineri amacıyla hazırladığı, tabii hayatı dulda üzerine sabah yeli veren video mesajı yayınlandı.

Ayrıca, 15. Sabancı Vakfı Uluslararası Filantropi Semineri bu yıl Gaye Germen’in Toptan İkaz fotoğraf sergisine da aile sahipliği yaptı.

Share: