“13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi

Yürüyüşün katılımcıları

Yürüyüşten görüntüler

İstiklal Marşı’nın okunması

Vali Abdullah Ayaz’ın konuşması

SELIM Fırka Çankırı Milletvekili Sağlıklı Çivitcioğlu’nun konuşması

Mehter takımının gösterisi

Jandarma Genel Komutanlığı Mehterler Birliği gösterisi

-Cingöz Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı Çelik Kanatlar helikopter gösterisi Çankırı’üstelik “13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi

ÇANKIRI – Halas Savaşı’nda silahların cepheye ulaştırıldığı yolda “13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden Ankara’ya uzanan İstiklal Yolu’nda gerçekleştirilen etkinliğin Çankırı-Ilgaz bölümünde, vatandaşlar ve öğrenciler tıpkısı araya geldi.

Katılımcılar Üçoluk Karakolu mevkisinden Kıyısın köyüne kadar 5 kilometrelik bölümü yürüdü.

Kıyısın köy meydanında sona muazzez yürüyüşün peşi sıra düzenlenen törende tevakki etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Abdullah Ayaz, burada yaptığı konuşmada, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana mevrut maden kazası dolayısıyla etkinliğin iki hafta ertelendiğini ve bugün yapıldığını söyledi.

Eroin kazasında hayatını kaybeden yekpare işçilere Allah’tan rahmet yakınlarına sabır ve esas sağlığı temennisinde bulunan Ayaz, şunları dile getirdi:

“Zaman inşallah burada istiklale giden yolda çokça şişman emeklerin, gayretlerin sarf edildiği ve gerçekte esbak iri bire bir coşkuyla kazanç ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümüne iri katkı sunmuş olan istiklalin yolunda bilcümle bu arada aynı aradayız. İnşallah bu programı gelişigüzel yıl daha bile genişleterek henüz geniş aynı katılımla alelhusus gailesiz kardeşlerimizin da bizlere eşlik etmesiyle, bu vatanın bugünlere elbet geldiğini, kuşkusuz emekler gider edildiğini, kestirmece tıpkısı buçuk saatlik sürede yürüdüğümüz vadi yolda kağnılarla İnebolu’dan alınmış olan cephanenin alnaç hattına nenelerimizin, bacılarımızın gençlerimizin, yaşlılarımızın, çocuklarımızın emekleriyle gayretleriyle zahir ulaştırıldığını anlatmaya mücahede edeceğiz.”

İstiklal ruhunu ati nesillere aktarmanın genişlik şişman vazifeleri olduğunu söyleyen Ayaz, “Vatan, budun ve devletimiz bugünlere basit gelmedi ama iri benzeri başarıya imza atıldı, bu birlikte insanlarımızın dokunmak ulaşmak işlemesiyle gerçekleşti. İnşallah çıktı önümüzdeki yüzyılı Türkiye yüzyılını şu anda aramızda bulunan taze kardeşlerimiz düz yazı edecek ve bizden sonrakilere, gelecek nesillere çok henüz güzel aynı Türkiye’yi bugünü bizlere geçmişlerimizin bıraktığı kadar bırakacaklar.” diye niteleyerek konuştu.

SELIM Fırka Çankırı Milletvekili Iyi Çivitcioğlu bile İnebolu’dan Ankara’ya cephane taşıyan Nene Hatunları, Şerife Bacıları bigâne ettiğini söyledi.

Türkiye’nin yükselişinin yavaş yavaş bitmeme edeceğine aksan yapan Çivitcioğlu, “İnşallah bilcümle alay malay Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda muasır medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi benzeri dal lige bilcümle beraber taşıyacağız.” dedi.

Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Münasebetsiz bile programda konuşma yaptı.

Konuşmaların arkası sıra Jandarma Umumi Komutanlığı Mehteran Birliği gösterisi ve Uyanık Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı Polat Kanatlar helikopter gösterisi sunuldu.

Programa, Çankırı Garnizon Komutanı Sancak Salih Şişman, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çitçi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: