11 yaşındaki epilepsi hastası bala akıl piliyle sağlığına kavuştu

Elazığ Fethi Sekin Site Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyatla 11 yaşındaki tutarga hastası çocuğun beynine pil takıldı.

Hastaneden yapılan açıklamada, bölgeye birinci sınıf sağlık hizmeti sunan site hastanesinde yilbik pili ameliyatları de yapılmaya başlandığı, bu sayede bu hizmet için farklı illere başvurmak zorunda artan hastaların mağduriyetlerinin dahi giderildiği belirtildi.

Açıklamada, görüşlerine meydan verilen Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Selman Hakikat, epilepsi melez ameliyatlarının ilaçların yeteri sürede ve makul çeşitlilikte kullanılmasına karşın nöbetlerin taharri altına alınamadığı, ilaca dirençli epilepsi hastalarında başvurulan cerrahi ayrımsız yöntem olduğunu ifade etti.

Hastanelerine akıbet yerine Bingöl’den gelen 11 yaşındaki hastanın 1 yaşından bu yana epilepsi tanısı konulduğunu nâkil Gerçeklik, şunları kaydetti:

“5 ilaç kullanmasına rağmen günde 4-5 posta nöbetleri olan hastamız, dirençli epilepsi tanısıyla tarafımıza yönlendirildi. Hastamıza Vagal asap stimülasyonu (tutarık nakız) cerrahisi uygulandı. Kısa sürede alışılagelen yaşamına dönen hastamızın taburcu edilmesi planlanmaktadır. Tutarga nakız ameliyatları yer tehlikesiz ameliyatlardan biridir. Faziletkâr teknolojiye erbap olan site hastanemizde tutarık kırma ameliyatı güvenle yapılmaktadır.”

Share: